Den første kampagne til Calvin Klein 205W39NYC er landet – og den lever SÅ meget op til mine forventninger

Calvin Klein er for alvor tilbage. Det har du sikkert bemærket. Og ja, det amerikanske mærke bliver utvivlsomt ét af de mest toneangivende de næste mange sæsoner. Hvorfor? Fordi Raf Simons er blevet den kreativ styrmand.
Som optakt til at den belgiske designers første kollektion for det amerikanske brand lander i butikkerne, er den første kampagne til “luksuslinjen” hos Calvin Klein, Calvin Klein 205W39NYC, landet. Kampagnen slår endnu et slag for den nye kreative vision, som Raf Simons har ført til det ærkeamerikanske mærke, og jeg ELSKER det.
Hyldesten til netop mærkets amerikanske rødder er iøjnefaldende, og ellers må jeg igen bøje mig i støvet for den flotte kollektion, der består af en række seje overshirts og matchende bukser med uniformerede referencer. De mange flotte jakkesæt og de vilde støvler..
Kampagnen er i øvrigt skudt af Willy Vanderperre, der efterhånden er Rafs trofaste følgesvend, når det handler om kampagner.
Tjek også den her ud: Raf Simons gjorde Calvin Klein cool igen – på alle tænkelige måder
Ingen kommentarer endnu