11 svedige items, du allerede kan shoppe på udsalg

Før i tiden kunne man vide sig sikker på, at vinterudsalget hos de store brands og webshops i hvert fald først blev igangsat, når man var kommet over julegaveræset. Sådan er det ikke længere. Flere og flere modedestinationer er efterhånden begyndt at indlede udsalget på AW-kollektionerne i starten af december!
Overordnet set, mener jeg, at det er en ærgerlig tendens. Det er et emne, der adskillige gange er blevet vendt og debatteret i modesammenhænge, men helt grundlæggende får kollektionerne jo bare alt for kort levetid, når man sætter dem på udsalg så hurtigt. Men sådan har modesystemet altså udviklet sig de senere år som konsekvens af flere og flere årlige kollektioner. Og et generelt opskruet tempo på alle fronter.
Men når det er sagt, så er det jo aldrig helt dumt at finde stærke designs fra luksushuse og brands til udsalgspriser. Ja (!), ved godt, at jeg modsiger mig selv lidt her.
Anyways. Jeg har browset nettet igennem for en masse udsalgsitems, som jeg helt vildt gerne vil klikke hjem nu og her. Dem kan du tjekke ud. Det er fra nogle af de brands, som jeg føler aller mest på nuværende tidspunkt. Eeeeey.
1. JW Anderson Track Top med 50% hos oki-ni. Shop her.
2. River Island suit med 50% hos River Island. Shop her.
3. AMI overshirt med 50% hos AMI. Shop her.
4. Eytys med 38% procent hos ssense. Shop her.
5. Tiger of Sweden blazer med 30% hos Zalando. Shop her.
6. Sunnei striktrøje med 50% hos oki-ni. Shop her.
7. Maison Kitsuné kortholder med 30% hos Matchesfashion. Shop her.
8. Maison Margiela sneakers med 50% hos Wrong Weather. Shop her.
9. OFF White jakke med 30% hos Luisaviaroma. Shop her.
10. Mulberry toilettaske med 30% hos Matchesfashion. Shop her.
11. Gosha Rubchinskiy med 30% hos Vrients. Shop her.
Ingen kommentarer endnu