Pradas SS19-show skiftede retning, men var igen en stilistisk magtdemonstration

Billeddagbog fra Pitti Uomo

PITTI UOMO. Her kommer den. Langt om længe. Min billeddagbog fra de to dage, hvor jeg i sidste uge besøgte Pitti Uomo i Firenze.

Jeg har allerede begået en artikel til Soundvenue, hvor jeg har fremhævet de stærkeste højdepunkter fra modemessen. Dem bør du helt sikkert tjekke ud her. Og ja, ellers er det bare med at scrolle dig igennem mine billeder.

Læs også: 22 stærke køb fra MR PORTERs vanvittige udsalg 

På Fortezza da Basso med Mads Emil på messens første dag. Her er jeg i øvrigt iklædt blazer fra Tonsure, bukser fra Samsøe Samsøe, sneakers fra Gucci, taske fra Louis Vuitton og solbriller fra Moscot.

Foto: Philip Høpner

Det stærke skandinaviske islæt på messen: Scandinavian Manifesto

Mfpen fortsatte de stærke takter med striber, oversize og tern.

Tonsure løftede sløret for deres bud på en chunky sneaker.

Der slappes af i Birkenstocks oase med Dossier-holdet.

For mig er det her indbegrebet af Firenze: Floden, der løber under Ponte Vecchio.

Gucci havde allerede AW18-kollektionen i vinduet. Og jeg elsker det grå tweed sæt med NY-logoet, som du måske allerede har set på Harry Styles.

Fumito Ganryu debuterede med sit første show, efter det sidste år stod klart, at han ikke længere skulle designe under COMME des GARCONS-paraplyen. Læs min anmeldelse her.

De stilfulde mænd på Fortezza da Basso.

Påfuglene på Fortezza da Basso, der giver den lidt for meget gas med accessories og farver.

Ét af ikonerne under Pitti Uomo, Lino Ieluzzi. Altid velklædt.

Stærkt hold.

Selvfølgelig skulle jeg have et billede på den ikoniske væg.

 

Oscar Jacobson viste en helt vildt flot kollektion, hvor der blandt andet var et boheme twist over looket. Jeg kan næsten ikke vente til at det her rammer butikkerne.

The Florence Experiment af Carsten Höller og Stefano Mancuso

På besøg i Gucci Garden, hvor Gucci udstiller en lang række af ikonerne fra modehusets historie sammen nogle af de seneste kollektioner fra Alessandro Michele. Et besøg værd!

Med Sebastian Machado før Roberto Cavallis show. Udsigten var sublim.

Det gamle kloster i bjergene, som Cavalli brugte som show-venue.

Kollektionen fra Cavalli var også fed! Stærke sneakers og afslappet suiting.

Luka Sabbat var også til stede.

Udsigten fra Hotel Westin Excelsior, hvor COS bød på drinks.

Lobby og bar hos Hotel Westin Excelsior var også ganske flot!

Vi sluttede af med fest hos Moncler, som fejrede samarbejde med Fragment og MatchesFashion.

Det her syn bliver man aldrig træt af!

Når street style-fotografen selv bliver fotograferet. Fangede Soundvenues Christabelle.

Selvom der er mange jakkesæt ved Pitti Uomo, er der også styr på sneaker-gamet. Her Off White x Nike og CDG x Nike.

Læs også: Mine største højdepunkter fra Pitti Uomo

Ingen kommentarer endnu

Der er endnu ingen kommentarer til indlægget. Hvis du synes indlægget er interessant, så vær den første til at kommentere på indlægget.

Skriv en kommentar

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

 

Næste indlæg

Pradas SS19-show skiftede retning, men var igen en stilistisk magtdemonstration